Ankara ile Çankırı sınırında yeni bitki türü keşfedildi

Bir öğretim üyesi tarafından Ankara - Çankırı sınırında yeni bitki keşfedildi. Yeni keşfedilen otsu bitliye verilen isim de belli oldu.
Ankara ile Çankırı sınırında yeni bitki türü keşfedildi

Ülkemizde sayısız bitki türü bulunuyor. Bu bitkilerin yanı sıra yeni keşifler de yapılmaya devam ederken bir haber de Ankara - Çankırı sınırından geldi. Çankırı Karatekin Üniversitesinden (ÇAKÜ) Dr. Öğretim Üyesi Bilal Şahin, iki şehrin sınırında yeni bir bitki keşfetti.

ÇAKÜ Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulunda öğretim üyesi olan Dr. Şahin, Ankara - Çankırı sınırında yaptığı çalışma sırada yeni bir türe rastladı. Bitkiden örnekler toplayan Dr. Şahin, Gazi Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi ve Ahi Evran Üniversitesindeki arkadaşlarıyla iletişime geçerek çalışmalar yaptı.

ANKARA - ÇANKIRI SINIRINDA BULUNAN YENİ TÜR, BİTKİ BİLİMCİSİNE İTHAF EDİLDİ

Çalışmalar sonucu bitkinin yeni bir tür olduğunun belirlenmesinin ardından hazırlanan makale, bilim dünyasında uluslararası olarak kabul gören Turkish Journal Of Botany isimli dergide yayımlandı.

ankara-ile-cankiri-sinirinda-yeni-bitki-turu-kesfedildi.jpg

Ankara - Çankırı sınırında keşfettiği otsu bitkiye, bitki bilimcisi hocası Prof. Dr. Mecit Vural'a vefasını göstermek için 'Dorycnium vuralii' ismini verdiğini açıkladı. Bulunan bitkinin baklagiller familyasından olduğunu belirten Dr. Şahin, bitkinin bu familyanın yabani formu olduğunu bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.