Ankara Mamak'taki Kusunlar Yer Altı Barajı korumaya alındı

Başkent Ankara'da bazı yapıların korunması için yapılan çalışmalar devam ediyor. Hemen her ilçede koruma altına alınan ya da alınması gereken yapılarla ilgili çalışmalar devam ederken Mamak'taki Kusunlar Yer Altı Barajı'nın korumaya alındığı bildirildi.
Ankara Mamak'taki Kusunlar Yer Altı Barajı korumaya alındı

Başkent Ankara'nın doğal yapıları görenlerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Ankara'da artan nüfusun su ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılan Kusunlar Yeraltı Kaptajı' 91 yıllık bir geçmişe sahip Kusunlar Yeraltı Kaptajı’nın planlamasına 1925 yılında, yapımına ise 1928 yılında başlanmıi, 1932 yılında da tamamlanmıştır.

Edinilen son bilgiye göre Ankara'nın Mamak ilçesine içme ve kullanma suyu temin eden Kusunlar Yer Altı Barajı'nın Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce korumaya alınması kararlaştırıldı.

ANKARA'DAKİ KUSUNLAR YER ALTI BARAJI KORUMAYA ALINDI

DSİ Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre bölge, kirlenmeye ve bozulmaya karşı koruma altına alındı. Ankara'nın Mamak ilçesi Kusunlar Mahallesi'nde yer alan Kusunlar Yer Altı Barajı'ndan isale hattı aracılığıyla Mamak'a içme ve kullanma suyu temin ediliyor.

ekran-goruntusu-2024-05-25-140448.png

Kusunlar Vadisi'ndeki su, ortalama 12 metre derinliğinde alüvyonun kazılıp vadiyi enine keserek yapılan 90 metrelik beton bent içindeki galeride toplanıyor. Hala işlevselliğini koruyan bu baraj, DSİ kararı ile koruma altına alındı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.