Ankara'da yaşamanın maliyeti ne kadar oldu 2024?

Ülkemizin Başkenti Ankara'ya olan ilgi her geçen gün artıyor. Göç alan bir şehir haline gelen Ankara hakkında araştırmalar da sıklıkla yapılıyor. Bu çerçevede Ankara'da yaşamanın maliyeti merak konusu olurken detayları derledik.
Ankara'da yaşamanın maliyeti ne kadar oldu 2024?

Ülkemizde maliyetlerin artışı ile beraber hemen her gün bir kalemde zam haberine yer veriliyor. Zam haberlerinin ardı arkası kesilmezken fiyat istikrarının sağlanması da enflasyon mücadelede önemli bir yer tutuyor. İşsizlik sorunları, deprem endişesi, kalabalık nüfustan uzaklaşma isteği olan pek çok vatandaş da çeşitli nedenlerle Ankara'da yaşamak üzere plan yaparken bir yandan da araştırmalarına devam ediyor.

Başkent Ankara'da yaşamak isteyenler kentteki yaşamın maliyetinin ne kadar olduğu da merak edilenler arasındaki yerini aldı. Bu çerçevede ''Ankara'da yaşamanın maliyeti ne kadar oldu?'' sorusuna yanıt aranırken Ankara'da yaşam maliyeti oldu.

ANKARA'DA YAŞAMANIN MALİYETİ 1 KİŞİ İÇİN NE KADAR OLDU?

Asgari ücretin 17 bin 2 TL olduğu dönemde temmuz ayında da maaşlara zam yapılmayacağı ifade edildi. Asgari ücretli bir çalışan Ankara'da geçim maliyetini merak ederken TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilerle Ankara'da yaşamanın maliyeti ortaya çıktı.

ankarada-yasamanin-maliyeti-ne-kadar-oldu-2024.webp

Nisan 2024 verilerine göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 17 bin 725 TL, Gıda harcaması ile giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 57 bin 736 TL'ye yükseldi. Öte yandan bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 22 bin 991 TL’ye yükseldi.

Yani Ankara'da bekar bir çalışan aylık neredeyse 23 bin TL harcamak zorunda kalırken 4 kişilik bir aile de neredeyse 18 bin TL harcamak zorunda kalıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.