Ankara'daki Eymir Kuş Halkalama İstasyonunda halkalama çalışmaları bitti

Ankara'da bulunan Eymir Kuş Halkalama İstasyonunda halkalama çalışmalarında sona gelindi. Halkalama çalışmalarında, 51 farklı türden 818 kuş halkalandı.
Ankara'daki Eymir Kuş Halkalama İstasyonunda halkalama çalışmaları bitti

Ankara'da Eymir Kuş Halkalama İstasyonunda ilkbahar sezonunda yürütülen çalışmalar sona erdi. Çalışmalar kapsamında kaç farklı türden kuşun halkalandığı ise merak ediliyor.

Kuşların göç rotalarından olan Eymir Kuş Halkalama İstasyonunda yapılan halkalama çalışmaları bitti. Ankara Üniversitesi (AÜ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) iş birliğinde ve Orta Doğu Ornitoloji Derneği (OSME) destekleriyle göç mevsiminin başlangıcından bugüne kadar halkalama çalışmaları yapıldı.

51 FARKLI TÜRDEN 818 KUŞ HALKALANDI

Yürütülen kuş halkalama çalışmalarında, 51 farklı türden 818 kuş halkalandı. İstasyonda yapılan çalışmalar, kuşların göç güzergahı, üreme, beslenme, ve göç esnasında sergiledikleri davranış şekillerinin tespitini sağlamak açısından büyük önem taşıyor ve bilim insanlarına yön gösteriyor. Kuşlar, halkalama işlemlerinin ardından doğaya salınıyor ve araştırmacılar tarafından takip ediliyor.

lu-meg.jpg

KUŞ HALKALAMA NEDİR?

Kuş halkalama işleminin ne olduğu ise merak edildi. Kuş halkalama, eğitimli araştırmacıların kuşların güvenle yakalanmasını, bacaklarına halka takılmasını ve bilgilerin kaydedilmesinden sonra serbest bırakılmasıdır.

Kuş halkalama işleminde kuşlara takılan halkalar sayesinde kuşların göç rotaları ve davranışları hakkında bilgi sahibi olunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.