Ankara'nın o ilçesinde bulundu! Osmanlı dönemine ait miras

Başkent Ankara'nın köklü tarihi, zaman zaman yeniden tarihe tanıklık edilmesine olanak tanıyor. Ankara'nın geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olması arkeologların da dikkatini çekerken kentte yeni bir kazı çalışmasına imza atıldı.
Ankara'nın o ilçesinde bulundu! Osmanlı dönemine ait miras

Başkent Ankara kültür turizmi için büyük bir öneme sahip şehirler arasında yer alıyor. Ankara'da bulunan tarihi ve kültürel mekanlar turizme açılırken bu alanlar her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Ankara'daki tarihi ve turistik mekanlara yapılan yatırımlar devam ederken kentin köklü tarihine tanıklık edilmesi için çeşitli çalışmalar da yürütülüyor.

Ankara, pek çok açıdan kültür, tarih ve sağlık turizmine ev sahipliği yaparken kentte bir dönem boyunca şifa ve sağlık merkezi olarak kullanıldığı bilinen 2 bin yıllık Roma dönemi eserlerinden Melikşah Hamamı'nda başlatılan kazı çalışmalarında önemli gelişmeler kaydedildi.

ANKARA'DAKİ TARİHİ 'MELİKŞAH HAMAMI' KAZISINDA OSMANLI SERAMİKLERİ BULUNDU

Ankara'nın pek çok ilçesi geçmişte ev sahipliği yaptığı medeniyetler nedeniyle tarihi kalıntıların adresi oluyor. Bu anlamda arkeologlarda sıklıkla kentte tarihi kalıntılara ulaşmak üzere çalışmalar yürütüyor.

p.jpg

Ankara'nın Çubuk ilçesine bağlı Melikşah Mahallesi'ndeki tarihi 'Melikşah Hamamı'nda da Anadolu Medeniyetler Müzesi başkanlığında, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından 1 ay önce kazı çalışmalarına başlandı. Yapılan kazı çalışmaları sırasında Tarihi 'Melikşah Hamamı'nda Osmanlı seramikleri bulunduğu öğrenildi.

g.jpg

1974 yılına kadar kullanılan ve suyu kuruduğu için kullanılmaz hale gelen Tarihi Melikşah Hamamı'nda yüzey temizliği ve tarama çalışması yapıldı. Osmanlı dönemine ait seramik parçaları bulunan alanda seramik parçalar birleştirildikten sonra kazı envanterlerine eklenip, arşivlenecek.

ppppppp.jpg

Ankara Savaşı ile ilgili Çubuk bölgesinde de bir çalışma yürütüldüğü ifade edilirken Melikşah Hamamı'nın tarihine ait izlerin gün yüzüne çıkarılmasına yönelik kazı çalışmaları da son hızıyla devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum