Ankara'nın o ilçesinin adı meğer çok daha başkaymış! Hikayesini bilen çok az kişi var

Başkent Ankara’nın 25 ilçesinin de birbirinden farklı hikayeler bulunuyor. Ankara'nın ilçelerine verilen isimlerin her biri ayrı bir hikayeyi barındırırken Keçiören ilçesine verilen isim ise herkesi şaşırttı.
Ankara'nın o ilçesinin adı meğer çok daha başkaymış! Hikayesini bilen çok az kişi var

Başkent Ankara, 25 ilçesinde milyonlara ev sahipliği yaparken her bir ilçesinin kendine özgü hikayesi bulunuyor. Ankara'nın ilçelerinin adının nereden geldiği merak edilirken en büyük ilçeler arasında yer alan Keçiören ilçesinin hikayesi de herkesi şaşırttı.

Başkent Ankara, binlerce yıllık tarihinde çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış tarihi ve doğal güzellikleri barındıran iller arasında yer alıyor. Anadolu’nun kalbi olarak adlandırılan Ankara’nın tarihinde de yaşanan olaylar da ilçe isimlerine yansıyor. İlçe isimlerinin nereden geldiği merak konusu olurken Keçiören'in şaşırtan hikayesi de belli oldu.

KEÇİÖREN'İN ADININ NEREDEN GELDİĞİNİ MERAK EDİYOR MUSUNUZ?

Halk arasında ilçe isimleriyle ilgili çeşitli anlatımlar yer alırken Ankara'nın Keçiören ilçesi en eski yerleşimlerinden biridir. Adıyla ilgili farklı rivayetler bulunan Keçiören’in “keçi” ve “ören” sözcüklerinden türetilmiş olduğu ifade edilirken İpek Yolu, Kral Yolu tarihi yollarının geçtiği ve yerel ağızla söylenen “geçiveren” sözcüğünün evirilmesinden geldiği söylenmektedir.

ankaranin-o-ilcesinin-adi-meger-cok-daha-baskaymis-hikayesini-bilen-cok-az-kisi-var.jpg

Keçiören’in adının, zamanında burada “keçe” döküldüğü için keçeden geliyor olması rivayetler arasında yer alırken son bir rivayete göre ise Keçiören ismi 1463 yılında "Ankara Mufassal Tahrir Defteri"nde Karye-i Kiçiviran tabi-i Kasaba" yani ''Kasaba’ya bağlı Kiçiviran köyü'' olarak geçer. Kiçiviran "Küçük Viran" anlamına gelirken bu isim zamanla Keçi-ören olarak evrilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.