ASKİ'de Hot Tapping uygulaması! Zorunlu uygulanan su kesintileri artık yaşanmayacak

ASKİ Genel Müdürlüğü, içme suyu altyapı hizmetlerini modern bir hale getirerek Hot Tapping uygulamasına geçti.
ASKİ'de Hot Tapping uygulaması! Zorunlu uygulanan su kesintileri artık yaşanmayacak

ASKİ Genel Müdürlüğü, yeni bir uygulama olan “Hot Tapping” adlı cihaz ile su kesintisi konusunda yeni çalışmalar yapıldığını ve vatandaşları artık susuz bırakmayacaklarını açıkladı.

“Hot Tapping” adlı cihaz sayesinde, içme suyu ana isale hattından başka bir bölgeye bağlantı alındığında su kesintisine gerek duyulmadan çalışmalar sürecek. Bunun sonucunda canlı hattan branşman alınırken zorunlu uygulanan su kesintileri sona erecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Hot Tapping” adlı cihazı bünyesine kattığını duyurduğu paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"ASKİ Genel Müdürlüğümüz, su kesintilerinin önüne geçmek amacıyla “Hot Tapping” adlı cihazı bünyesine kattı. Cihaz, içme suyu ana isale hattından başka bir bölgeye bağlantı alınması durumunda su kesintisine gerek duyulmadan işlemin yapılmasını sağlayacak."

2024-05-16-14-25-55.png

ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, Hot Tapping cihazının ASKİ için çok önemli yatırımlardan biri olduğunu ifade etti. Hot Tapping’in kullanılmadan önce vatandaşların bir süre susuz bırakılabildiğini söyleyen Akçay, bu yatırımdan sonra işlem yaparken hattın kesilmeden yapılabileceğini belirtti.

HOT TAPPİNG CİHAZI İLE TASARRUF SAĞLANDI

Hot Tapping cihazı, ilk olarak 8 Mayıs 2024 tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi arazisi içinde yer alan ana isale hattı üzerinde denendi ve kullanıldı. Bu çalışma ile yaklaşık 5 bin metreküp sudan tasarruf edinildi.

Hot-Tap uygulaması, canlı hattın devamını sağlamak ya da bölgesel tamir gibi işlemleri yapabilmek için akışkan arzını kesmeden özel bağlantı aparatları ile yapılır.

ASKİ'nin Hot Tapping cihazını bünyesine kattığını duyuran paylaşımı, sosyal medyada oldukça beğenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.