Binlerce Ankaralı yatırım yapmıştı! Hobi bahçelerinde karar çıktı yıkım başlıyor

Türkiye'de kaçak yapılarla ilgili yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Hem deprem riskine karşı hem de verimli tarım arazilerinin kirletilmesine karşı başlatılan mücadele devam ederken Ankaralılar için kötü haber verildi.
Binlerce Ankaralı yatırım yapmıştı! Hobi bahçelerinde karar çıktı yıkım başlıyor

Özel Haber Azra KOÇAK - Türkiye'de artan taşınmaz fiyatları vatandaşları farklı alternatiflere yöneltti. Taşınmaz fiyatlarının artışı sonrası verimli tarım arazileri 'hobi bahçesi' adıyla satılmaya başladı. Hobi bahçesi olarak satılan parselli tarlaların fiyatları bir hayli uygunken pek çok vatandaş da yatırımını bu yönde yaptı. Hobi bahçelerine olan ilgi her geçen artarken buralar tarım toprakları dışında adeta yazlık olarak kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla hobi bahçesi satın alan kişilerin bu alanlara ev yaptırması da ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı.

Verimli tarım arazileri vatandaşlara hobi bahçesi olarak sunulurken bu alanların yalnızca tarım için kullanılması gerekirken amacı dışında kullanılmaya başlanan hobi bahçelerinde tüm yapılar da 'kaçak yapı' olarak kabul edilmeye başladı. Ülkemizde kaçak yapılaşmayla mücadele devam ederken kaçak yapılaşmanın önüne geçmek üzere çalışmalarını sürdüren ekipler son yılların en büyük sorunu haline gelen hobi bahçesi alanlarındaki yapıların yıkımına başladıklarını duyurdu.

HOBİ BAHÇESİNE EV YAPTIRANLAR DİKKAT!

Hobi bahçelerini satın alan vatandaşlar betonarme, prefabrik ve çelik gibi tercihleri ile tarım arazilerine evler inşa etti. Tarım arazilerinin korunması amacıyla hobi bahçelerine inşa edilen evler de kaçak yapı olarak kabul gördü. Hobi bahçelerine inşa edilen evleri kaçak yapı olarak kabul eden belediyeler de bu evlerin yıkımı için çalışma başlattı. Denetimler artırılırken geçmişte Ankara Valisi Vasip Şahin, tarım arazilerinin korunması amacıyla kaçak inşaatların yıkım işlemlerinin başlatılması talimatını vermişti.

binlerce-ankarali-yatirim-yapmisti-hobi-bahcelerinde-karar-cikti-yikim-basliyor.jpg

Talimatın ardından hobi bahçelerindeki kaçak yapılara yönelik denetimler arttırıldı. Ankara Valisi Şahin’in belediyelerden kaçak yapılar için elektrik, yol, su, doğalgaz verilmemesi, İlçe Tarım Müdürlüklerine de denetimlere ağırlık verilmesi konularındaki talimatlarının ardından Ankara’daki tarım arazileri üzerindeki bazı kaçak yapılar yıkıldı.

binlerce-ankarali-yatirim-yapmisti-hobi-bahcelerinde-karar-cikti-yikim-basliyo.jpg

Başkent Ankara'da kaçak yapılaşma ile mücadele sürerken Sincan Belediyesi Ayaş Belediyelerince izinsiz inşa edilen yapıların yıkım çalışmalarına başlandı. Geçtiğimiz yıl Ayaş Belediyesi ekiplerince Bayram Mahallesi'nin Kayabaşı mevkiinde 14, Tekke Mahallesi'nin Karakoyunlu mevkiinde de 9 olmak üzere toplam 23 kaçak yapı, Fen İşlerine Müdürlüğü ekipleri tarafından iş makineleri yardımıyla yıkıldı.

ekran-goruntusu-2024-05-30-104626.png

HOBİ BAHÇELERİ NEDEN YAPILDI?

Hobi bahçelerinin ortaya çıkma sürecinde devlete araziyi tarımsal amaçlı kullanacaklarını beyan eden alıcıların üretim yapması zorunluluğu bulunuyor. Ancak hobi bahçesi alan vatandaşların bir süre sonra 'tarım yapmam için su ve elektriğe ihtiyacım var.’ diyerek yerel yönetimlerden destek istendiği ifade edildi. Tarım alanlarının suistimal edilmesine göz yummayacaklarını belirten yetkililer de hobi bahçelerindeki yapılarla tarımsal alanların korunmasının mümkün olmayacağını dile getirdi.

binlerce-ankarali-yatirim-yapmisti-hobi-bahcelerinde-karar-cikti-yikim-basliyor-001.jpg

Ankara dışında 81 il genelinde tarım alanlarının hobi bahçesi olarak satılması ve bu alanlara yapı inşa edilmesi ile hukuki mücadele sürerken konuyla ilgili hukuki süreç ise devam ediyor. Son olarak Edirne'nin Saros Körfezi'ne kıyısı olan Keşan ilçesine bağlı Danişment ve Korucu köylerindeki tarım arazilerine izinsiz konulan 'tiny house' adlı taşınabilir evlerin tahliyesi de yapıldı.

Özel Haber

Kaynak:Haberankara.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
102 Yorum