Bir zamanlar bu yer Ankara toprağıydı! Şimdi değer üstüne değer kazanıyor

Ankara günümüzde stratejik olarak büyük bir öneme sahip olması ile birlikte yüz ölçümü olarak ülkenin 3. büyük şehri konumunda bulunuyor. Zaman içinde bazı yerlerin Ankara'dan ayrılmasına rağmen şehir önemini artırmaya devam etti.
Bir zamanlar bu yer Ankara toprağıydı! Şimdi değer üstüne değer kazanıyor

Türkiye devletinin ilan edilmesinin ardından yerel yönetimlerde de değişiklik yaşanmış ve ülkede valilerin atandığı ve başında belediye başkanı bulunan bir yönetim ile devam etmesi ilan edilmişti.

ANKARA'DAN AYRILIP ŞEHİR OLDU

O zamandan bu zamana hem nüfusun artması hem de sanayi değişimleri yerleşim yerlerinin bağlı oldukları yerlerden ayrılıp şehir olmasına neden olmuştu. O yerler arasında olan Kırıkkale, eski bir Ankara toprağı olmasına rağmen bugün konum olarak önemli bir şehir olarak varlığını sürdürüyor.

bak-5426-h700.jpg

Türkiye'nin 71. ili olması nedeniyle 71 plaka koduna sahip olan şehir Ankara'ya yakın olmasının avantajını kullanarak gücünü artırmaya devam ettirmişti.

kirikkale-ve-ilceleri.jpg

TÜRKİYE'DEKİ ŞEHİRLERİN YARISINA BURADAN GİDİLİYOR

Kilit Kavşak olarak adlandırılan il, 43 şehre giderken geçilen bir yer olarak da adından söz ettiriyor. 1989 yılında Ankara'dan ayrılan Kırıkkale Türkiye'nin silah sanayisinde de üretilen silahlar ve ev sahipliği yaptığı MKE fabrikaları ile de ün salan bir şehir olarak biliniyor.

karaahmetli-kapak-1-h393.jpg

Kırıkkale'nin Ankara'ya yakınlığının şehre daha fazla imkan sağlaması bekleniyor. Şehirde yeni imara açılan alanlar ve yapılan yatırımlar il değerinin ilerleyen yıllarda daha da yüksek olması tahmin ediliyor.

Cengiz Ortataş Haberankara.com.tr / Alıtılanamaz, kopyalanamaz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.