Çankaya Belediye Başkanı Güner, Sosyal Demokrasi Derneği’nin paneline katıldı

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleşen Sosyal Demokrasi Derneği’nin paneline katıldı. Güner’in olduğu panele CHP Lideri Özgür Özel de katılım gösterdi.
Çankaya Belediye Başkanı Güner, Sosyal Demokrasi Derneği’nin paneline katıldı

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Yılmaz Güney Sahnesi’nde Sosyal Demokrasi Derneği’nin gerçekleştirdiği "21'inci Yüzyılda Yeni Sosyal Demokrat Belediyecilik" paneline ev sahipliği yaparken, toplantıya CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı.

Ayrıca toplantıya Özel’in yanı sıra Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey konuşmacı olarak dahil oldu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İKLİM KRİZİNE DÖNÜŞEBİLİR

2024-05-30-yilmaz-guney-sosyal-demokrasi-dernegi-panel-10.jpeg

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, yerel yönetimlerde yeni vizyon tartışmalarının iki boyuttan oluştuğunu söyleyen Başkan Güner, gündemindeki konuları şu sözlerle ele aldı:

“Birincisi Belediye Başkanları özelinde bir vizyon, bir de tabii o Belediye Başkanlarının üreteceği politikalar ve kendi yönetim anlayışları yönünden içeriğe ilişkin vizyon tartışması olacak. Bu açıdan baktığımızda kentlerin karşı karşıya olduğu, yüzleşmek durumunda olduğu ve aslında hem sorun olarak görülen bir kısmı da artık krize dönüşmüş olan 3 ana başlığı ele almalıyız. Birincisi özellikle neo-liberal ekonomi politikaların bir sonucu olarak kentlerin metaya dönüşmesi. İkincisi iklim değişikliğinin getirdiği sorunlarla beraber bir iklim krizinin içerisinde bulunmamız ve yerel yönetimlerde buna ilişkin bir vizyon arayışı olması gerekliliği, üçüncüsü de kent eşitsizlikleri ve bunun bir sonucu olarak kent yoksulluğu bağlamında yerel yönetimlerin yeni dönem vizyonunun tartışılması ve güçlendirilmesi gerekliliğidir.”

Başkan Güner, iklim değişikliğinin iklim krizine dönüşmesi sonucu sorunlar yaşanacağına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“İklim değişikliği açısından birinci başlığı ele alırsak dünyanın karşı karşıya kaldığı ama ülkemizde de ağır bir şekilde hissedilen bir iklim değişikliği ve iklim krizi süreciyle karşı karşıyayız. Bunun temelinde özellikle kapitalist sanayileşmenin ve sınırsız bir kalkınma ve büyüme hedefinin getirmiş olduğu sürekli ve sınırsız büyüme diye de tarif edebileceğimiz amaçların getirmiş olduğu çeşitli sorunlar var. Özellikle kent ormanlarının azaltılması, tarımsal alanların imara açılması, yanlış atık uygulamaları ve toplu ulaşım bireysel ulaşım dengesinin doğru kurulamamış olması gibi pek çok etkenle birlikte bugün özellikle bizler iklim değişikliğini iklim krizine dönüşmesi sürecinde kentler olarak da ciddi bir tehlike ile karşı karşıyayız. Buna yönelik olarak da yine topluma yerel yönetimler olarak ciddi bir vizyon ve politika önerisinde bulunmak durumundayız.”

Çankaya Belediye Başkanı Güner, iklim değişikliğinin yol açtığı sorunlar arasında hava kirliliği, orman yangınları ve su kaynaklarının azalması gibi problemlerin yer aldığına işaret ederek şunları söyledi:

“Burada yol açılan sorunlar anlamında baktığımızda da hava kirliliği, orman yangınlarının artması, su kaynaklarının azalması ya da bozulan yağış düzenlerinin sonucunda sel ve su baskınlarının artması gibi çeşitli sorunların oluştuğunu görüyoruz. Bu sorunlar kendi enerjisini doğa dostu çevre dostu bir şekilde üreten kamu binalarının artırılmasıyla ve sürdürülebilir ulaşımın teşvikini önceleyen politikaların artmasıyla aşılabilir. Çevre dostu binalarda ısı yalıtımından tutun da ısınma ve elektrik tüketim alanları başta olmak üzere yine dikey yeşillendirme, bina çatılarında yeşil çatı uygulamaları gibi yağmur suyu hasadı gibi uygulamaları yaygınlaştırmayla önem vermeliyiz”

2024-05-30-yilmaz-guney-sosyal-demokrasi-dernegi-panel-2.jpeg

"İNSANLARIN MAHALLE FİKRİNDEN UZAKLAŞTIĞI KÖKSÜZLEŞTİĞİ BİR DÖNEMDEYİZ”

Hüseyin Can Güner, konuşmasında kentleşme ve mahalle kültürünün korunmasıyla ilgili de şu açıklamayı yaptı:

“Bunun yanı sıra tabii ki neo-liberal kentleşme anlayışının bir sonucu olarak da insanların daha fazla tüketime teşvik edildiği, piyasa kültürü eliyle bireyler arasındaki bağların artık tasfiye edildiği ve iletişimin zayıfladığı bir dönemi yaşıyoruz. Özellikle kentsel alanlara göçün elbette ki katkısı ve payı var ama beraberinde yeni konutların yapılma süreçleri binaların güçlendirilmesi kentsel dönüşüm alanında özellikle teşvik edilmesiyle bu yapılaşmanın altyapı başta olmak üzere pek çok yetersizliklere sebebiyet veriyor. Dolayısıyla insanların mahalle fikrinden uzaklaştığı köksüzleştiği bir dönemdeyiz. Bence yerel yönetimlerin önümüzdeki dönemlerde bir başka görevi sorunların tespiti, yaygınlaşmasının önlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi olmalı. Sosyal Demokrat Belediyecilik özellikle neo-liberal kentleşme anlayışı karşısında sürdürülebilir, planlamacı ve bütünsel bir kentleşme anlayışını savunmalıdır.

2024-05-30-yilmaz-guney-sosyal-demokrasi-dernegi-panel-1.jpeg

Kent sürekli yıkılan ve yapılan bir alan olmaktan çıkarılıp yurttaşların mahalle kültürünü yaşatabilecekleri bir mekan olmalı. Tarım ve orman arazilerinin imara açılmadığı kırsal yerleşim alanlarının tasfiye edilmediği bir süreci örgütlememiz gerektiğini düşünüyorum. Bunlarla birlikte kentlerimizin yerinde dönüşüm ile daha yaşanabilir, kültürel anlamda da dokusunu koruyan mekanlar olarak kalmasını sağlamamız gerekiyor. Bugün pek çok yerde maalesef kent dokusunun korunamadığını görüyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.