Evinde çamaşır makinesi kliması buzdolabı olan Ankaralılar! Tek kalemde 14.517 TL ceza ödeyeceksiniz

Evlerde kullanılan beyaz eşyalara ciddi oranda zam geldi. Beyaz eşya fiyatlarının artmasıyla bozulan eşyayı tamir ettirmek tercih edilirken artık sıfır beyaz eşya alımı da hayli sınırlandı. Bu durum bazı sorunları beraberinde getirirken kötü haber geldi.
Evinde  çamaşır makinesi kliması buzdolabı olan Ankaralılar! Tek kalemde 14.517 TL ceza ödeyeceksiniz

Özel Haber Azra KOÇAK - Türkiye'de zammın ardı arkası kesilmiyor. Özellikle beyaz eşya ürünlerine gelen zamlar yeni evlenecek çiftler için uçuk rakamlara ulaşırken beyaz eşyası bozulan da artık yenisini almaya çekinir hale geldi. Artan fiyatlar ve taksitlere getirilen sınırlama ile beraber sıfır beyaz eşya almak yerine ikinci el ya da bozulanı tamir ettirmek tercih edilmeye başlandı.

Buzdolabı, çamaşır makinesi ve klima kullanımında çeşitli nedenlere bağlı olarak gürültü sorunu yaşanırken bu durum da apartmanda yaşayanlar için sorun teşkil etmeye başladı. Hava sıcaklıkları Ankara'da dalgalı bir seyir izlerken klimaların uzun süre çalışması da arıza şikayetlerini artırırken komşular arasında gürültü şikayetleri başladı. Özellikle eski çamaşır makinesi ve klimalarda gürültü şikayetleri artarken bu eşyaların tamiri de duruma çözüm olmazken eski tip beyaz eşyaların gürültüsü komşuların arasını açmaya başladı.

evinde-camasir-makinesi-klimasi-buzdolabi-olan-ankaralilar-tek-kalemde-14-517-tl-ceza-odeyeceksin.jpg

ALT - ÜST KOMŞU GÜRÜLTÜ ŞİKAYETİ NEREYE YAPILIR?

Komşular arasında zaman zaman yaşanan gürültü tartışmalarına şimdilerde beyaz eşya gürültüsü de eklendi. Komşular arasında sorunu çözemeyince çözümü 'şikayet'te bulurken gürültü şikayeti para cezası da 4 bin 839 TL olarak belirlendi. Tebliğde klima ve beyaz eşya gürültüsü için 3 katına kadar para cezası yazma yetkisi bulunduğu ifade edildi. Hal böyle olunca 3 katına kadar çıkabilecek olan para cezası da durumun halledilememesi halinde de 14 bin 517 TL'ye çıkacak.

screenshot-2-001.jpg

Ankara Barosu avukatlarından Merve Türkmen Kaplan ise konuyla ilgili bir değerlendirmede bulundu. Kaplan, klima gürültüsü ve uğultusu, misafir, çocuk gürültüsü, çalışmayı engelleyen, apartman yaşantısını çekilmez kılan komşu gürültüsü için yönetici ile iletişime geçebileceğini belirtti. Bunun yanı sıra apartman yönetimi kat mülkiyetinden doğan kurallara uymayan komşulara da yazılı ihtarname gönderilebileceğini belirtti.

evinde-klima-buzdolabi-ve-camasir-makinesi-calistiranlar-dikkat-bu-kurala-uymayanlara-14-bin-510-tl-para-cezasi-var-h121999-ef9e6-jpg.webp

Durumun çözülememesi halinde şikayetçi kişinin komşuların rahatsızlık verdiğini kanıtlayıp tedbir kararı aldırmasının da mümkün olduğunun altını çizdi. Son olarak savcılığa şikyette bulunulabileceğini belirten Kaplan, ''Klimanın yanı sıra yüksek sesle çalışan buzdolabı ve çamaşır makinesi de komşular arasında gürültü şikayetine neden olabiliyor. Yapılan desibel ölçümü ile yasal sınırı aşan beyaz eşyalar için de para cezası kesilebiliyor.'' dedi.

evinde-camasir-makinesi-klimasi-buzdolabi-olan-ankaralilar-tek-kalemde-14-517-tl-ceza-odeyeceksini.jpg

Bu çerçevede Çevre, Şehircilik ve İl Müdürlükleri tarafından yapılan denetimlerde gürültü sınırının da 5 desibel olarak uygulandığını hatırlatan Kaplan, 4 bin 839 TL'den 14 bin 517 TL'ye para cezası olan bu olayın komşular arasındaki hukuki sürecin gelişmesine denden olduğunu belirtti.

Kaynak:Haberankara.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.