Mahkeme ABB’nin başkent kartlı ulaşım ihalesini iptal etti

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan toplu taşımadaki validatör sistemlerindeki düzenleme mahkeme tarafından iptal edildi.
Mahkeme ABB’nin başkent kartlı ulaşım ihalesini iptal etti

ABB'nin Ankara'da ki toplu ulaşımda yapacağı büyük değişiklik kararı duyurulmuş, Ankara'da toplu ulaşımda kullanılan Ankarakart'a ek olarak toplu ulaşımda Başkent Kart'ın da geçerli olması için ihale düzenlenmişti. ABB tarafından toplu taşımadaki validatör sistemlerinde yapılacak olan değişim için gerçekleştirilen ihale 26 Ekim tarihinde gerçekleştirilmişti.

Ancak 26 Ekim 2023 tarihinde kapalı teklif usulü ile gerçekleştirilen ‘Başkent Kart Ekosistemi Kapsamının Genişletilerek Gelir Paylaşımı Karşılığı İşletilmesi İşi’ ihalesi, özel bir firma tarafından mahkemeye taşınmıştı. Davacı firma, ‘İhalenin ‘4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılması gerektiği, elektronik ücret toplama sistemi geçiş süreci iş ve işlemleri gereği gibi araştırılmadan ihale kararı alındığı, ihalede açıklık ve rekabetin sağlanmadığı, ihale kapsamındaki maktu ödemenin Amerikan doları cinsinden belirlenmesinin mevzuata aykırı olduğunu’ ileri sürerek iptal talebinde bulunmuştu. Mahkeme kararını verdi.

ANKARA'DA YENİ VALİDATÖR SİSTEMİ İHALESİ İPTAL EDİLDİ!

İhaleyi kazanan firma iptal talebine itirazda bulunarak savunmasını sunmuştu. Davanın görüldüğü Ankara 25. İdare Mahkemesi beklenen kararı duyurdu. ‘Başkent Kart Ekosistemi Gelir Paylaşımı Karşılığı İşletilmesi İşi’ başlıklı ihale, 26 Ekim 2023’te 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 36’ncı maddesine göre kapalı zarf teklifi ve açık artırma usulü ile gerçekleştirilmişti. 36 ay süreli ve 39 milyon 312 bin 970 TL’lik muhammen bedele sahip ihale tartışmalara neden olmuştu.

Ankara 25. İdare Mahkemesi beklenen kararını duyurdu. Mahkeme davacı tarafı haklı buldu ve belirtilen ihaleyi iptal edildi. Ankara'da bazı metro istasyonlarında kullanılmaya başlanan yeni sistem hakkında böylelikle durdurma kararı verilmiş oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.