Meğer bu ilçede Ekolojik Köy varmış! Ankara'nın tarım cenneti mahsullerini verdi bile

Başkent Ankara'da hayata geçirilen projeler vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ankara'da bir Ekolojik Köy olduğu henüz pek çok vatandaş tarafından bilinmezken tarım cennetinin keşfedilmesi için detayları derledik.
Meğer bu ilçede Ekolojik Köy varmış! Ankara'nın tarım cenneti mahsullerini verdi bile

Özel Haber - Ankara'ya değer kazandıracak projeler hayata geçirilmeye devam ediyor. Ankara'daki belediyeler tarafından üretime üreticiye destek verilmeye devam ederken kentte tarımın gelişmesi için verimli topraklarda farklı projelere imza atılıyor. Ankara'nın Mamak ilçesindeki verimli toprakları hayata kazandıran Mamak Belediyesi de hayata geçirdiği Ekolojik Köy projesi ile ilçeyi tarımın cenneti haline getiriyor.

Mamak Belediyesi, ilçedeki Gökçeyurt Mahallesi'nde Ekolojik Köyü kurdu. İklim, tarım, su, hayvancılık ve alternatif enerji kaynaklarının daha önemli hale geldiği dönemde Mamak Belediyesinin Ekolojik Köy projesi de meyvelerini vermeye başladı.

MAMAK EKOLOJİK KÖY'DE ÇİLEK HASADI BAŞLADI

''Tarımın Başkenti Mamak'' sloganı ile ilçedeki tarım alanında yaptığı çalışmalara devam eden Mamak Belediyesi, insan emeğinin üreten güce dönüştüğü Ekolojik Köy ile geleneksel köy yaşamını turizme de açan tarım cenneti olma yolunda ilerliyor.

oo.jpg

Üreticinin tarlasından, tüketicinin sofrasına en doğal ürünlerin adresi Ekolojik Köy'e doğal yaşamı seven herkesi beklediklerini ifade eden Mamak Belediyesi, Gökçeyurt'taki Ekolojik Köy'de;

  • Aromatik bitki bahçeleri
  • Fırın
  • Kafe
  • Yöresel ürünler satış noktaları
  • Sera Gölet
  • Tarihî köy evleri
  • Oturma alanları
  • İdari bina
  • Otopark
  • Mescit ve abdesthane yer alıyor.

m.jpg

Kırsal turizmi canlandırmak, mahalle statüsüne kavuşmuş köylerinde yaşayan Mamaklılara ekonomik destek sağlamak amacıyla Üreğil Millet Bahçesi ve Gökçeyurt Mahallesi’nde hayata geçirilen, toplam 28,5 dönümlük alana kurulan, meyve ağaçları, sebze fideleri ve üzüm bağlarından oluşan ve üreticinin kendi elleriyle topladıkları mahsulleri satın alabileceği proje meyvelerini vermeye devam ediyor. Mamak Belediyesi tarafında yapılan açıklamada ''Tarımın Başkenti Mamak... İnsan emeğinin üreten güce dönüştüğü Ekolojik Köy, geleneksel köy yaşamını adeta turizme de açan tarım cenneti. Üreticinin tarlasından, tüketicinin sofrasına en doğal ürünlerin adresi Ekolojik Köy'e doğal yaşamı seven herkesi bekleriz.'' ifadeleri kullanıldı.

ekran-goruntusu-2024-05-21-153323.png

Projede Mamaklı kadınların istihdamı için Ekoköy’de yetişen ürünlerden elde edilecek sirke, salça, reçel gibi ürünlerin de satışa sunulacağı atölyelerin de yer aldığı ifade edildi. Sizlerde üreticiden doğal ürün almak ve doğanın tadını çıkarmak için Ekolojik Köy'ü ziyaret edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.