Mekke Yolu projesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda başladı!

Hacı adaylarının çeşitli prosedürlere tabi olmadan Suudi Arabistan’daki otellerine ulaşmalarını sağlayan Mekke Yolu projesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda başladı.
Mekke Yolu projesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda başladı!

Hacı adaylarının Suudi Arabistan’a giderken çeşitli prosedürler ile vakit kaybetmelerini önleyecek bir proje başlatıldı. Bu proje de ilk olarak Ankara Esenboğa Havalimanı’nda devreye sokuldu. Mekke Yolu projesinin açılışına Ankara Valisi Vasip Şahin, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Hac ve Umre Pasaport İşleri Genel Müdürü Mansour Alotaibi, Suudi Arabistan Ankara Büyükelçisi Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr katıldı.

TÜM İŞLEMLER ANKARA'DA YAPILACAK

Mekke Yolu projesi çerçevesinde hacı adayları Suudi Arabistan’a hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda kendilerine ayrılan özel alanda işlemlerini yaptırabiliyorlar. Bu sistem ile beraber hacı adayları Suudi Arbistan’da havalimanlarına indiklerinde herhangi bir işleme tabi tutulmuyorlar ve yurt içi seyahat eder gibi direkt otellerine gidebiliyorlar.

HACI ADAYLARI RAHAT EDECEK

Proje hakkında konuşan Ankara Valisi Vasip Şahin, “Suudi Arabistan’ın Türk hacı adaylarına bu imkanı sunduğu için kendilerine teşekkür ediyoruz. Tüm dünyadan hac ibadetlerini yapmak için Müslümanlar Suudi Arabistan’a gidiyorlar ve bu da büyük bir yoğunluğa neden oluyor. Hacı adaylarımız uzun süre beklemek zorunda kalıyorlardı. Bu hem bizim hacı adaylarımız için hem de oradaki görevliler için zor ve strese neden olan bir konuydu. Burada bu hizmetin veriliyor olması ile bizim hacı adaylarımız rahat edecekler.” dedi.

BİR HAC KAFİLESİNİN İŞLEMLERİ 25 DAKİKADA BİTECEK

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Hac ve Umre Pasaport İşleri Genel Müdürü Mansour Alotaibi ise yaptığı açıklamada, “Mekke Yolu projesi ile bir hac kafilesinin tüm işlemleri 25 dakikada tamamlanabilecek. Bu proje kapsamında Ankara’da hizmet verecek olan çalışanlarımız hac döneminin sonuna kadar Ankara’da kalacaklar. Tüm işlemler Esenboğa Havalimanı’nda yapılabilecek. Türkiye’ye gelerek bu hizmeti vermekten onur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.