Tam 90 milyon yıllık tarih gün yüzüne çıktı! Ankara’nın 30 milyon yıl önce denizi varmış

Başkent Ankara denilince akla gelen ilk eksiği bir sahil kenarı oluyor. Denize kıyısı olmayan Ankara'da denizin yerinde yeller eserken kentte 30 milyon öncesinde okyanus, deniz ve son olarak göle dönmüş bir alan olduğu tespit edildi.
Tam 90 milyon yıllık tarih gün yüzüne çıktı! Ankara’nın 30 milyon yıl önce denizi varmış

Özel Haber Azra KOÇAK - Türkiye'nin kalbi konumunda olan Ankara, aynı zamanda Başkent olması ile beraber büyük bir önem kazanıyor. Tarihte Başkent olmasıyla beraber stratejik bir yere de sahip olan Ankara, coğrafi durumu nedeniyle de büyük bir önem taşıyor.

Denize kıyısı olmayan Ankara'nın en büyük eksiği sahil keyfi olarak zaman zaman dillendirilirken kentin pek çok gölü de Ankaralılar için deniz hasretinin giderildiği mekanlar olarak tercih edilmeye devam ediyor. Ankaralılar deniz ve sahil özlemi çekerken bir yandan da yeşil ve mavinin birleştiği alanlara giderek huzur bulmak istiyor. Ankara'nın 300 milyon yıllık tarihine ışık tutacak bir araştırma ile beraber kentin denizi konumunda olan bir bölge hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

ANKARA'NIN 90 MİLYON YILLIK TARİHİ ORTAYA ÇIKIYOR

Ankara'nın köklü tarihine ışık tutmak adına pek çok araştırma yapılıyor. Bu araştırmalardan biri de Gölbaşı ilçesinde keşfedilen Tulumtaş Mağarası'nda yapıldı. Uzman ekipler tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Ankara'da 30 milyon yıl öncesine dayanan bir gölün varlığı tespit edildi.

ankarada-30-milyon-yil-once-deniz-varmis-tam-90-milyon-yillik-tarih-gun-yuzune-ci.jpg

Gerçekleşen çalışmalar sırasında Tulumtaş Mağarası, Ankara'nın bulunduğu yerin bundan 90 milyon yıl önce okyanus, 30 milyon yıl önce deniz ve 5 milyon yıl önce ise tamamıyla göl olduğu tespitini ortaya çıkardı. Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, Tulumtaş Mağarası'nda gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili olarak “Mağaradan alınan toprak örneklerinin krom, nikel ve kobalt değerlerinin çok yüksek çıkması bize doğrudan, okyanus kabuğundaki taşlarla ilişkili olduğunu gösteriyor” bilgisine yer verdi.

ankarada-30-milyon-yil-once-deniz-varmis-tam-90-milyon-yillik-tarih-gun-yuzune-cik.jpg

Prof. Dr. Kadıoğlu mağaranın da bölgedeki suyun çekilmesi ile meydana geldiğini belirttiği açıklamasında ''Şu an Ankara’nın bulunduğu yerin bundan 90 milyon yıl önce okyanus, 30 milyon yıl önce deniz ve 5 milyon yıl önce tamamıyla göl, günümüzde ise karasal bir hal aldığını görüyoruz. Ankara’nın hem kuzey bölümü hem de güney bölümü okyanus kabuğunun taşlarıyla karakterize edilmektedir.'' değerlendirmesinde bulundu.

ankarada-30-milyon-yil-once-deniz-varmis-tam-90-milyon-yillik-tarih-gun-yuzune-cikt.webp

Çevredeki kayaların bileşiminden de etkilenen bir çözelti oluştuğundan bahseden Prof. Dr. Kadıoğluü okyanus kabuğunun etkisini Tulumtaş Mağarası’nın toprağının içinde bileşimsel anlamda gördüklerini ifade etti.

Kaynak:Haberankara.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum