Yat ve tekne tutkunları Ankara Boat Show 2024'te buluştu

Altınpark ANFA Fuar Merkezi'nde yat ve tekne tutkunları için bir fuar düzenlendi. Fuar, 19 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.
Yat ve tekne tutkunları Ankara Boat Show 2024'te buluştu

Deniz severler, Altınpark ANFA Fuar Merkezi'nde "Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı Artı Boat Show"da bir araya geldi.

Yat ve Tekne Endüstrisi Derneğinin (YATED) desteklediği bu fuar, yat ve tekne tutkunlarını buluşturdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, yat ve tekne tutkunlarını buluşturan fuarda açılış konuşması yaptı.

Ünüvar, güçlü bir denizcilik sektörü demenin, daha güçlü bir ülke ekonomisi ve daha güçlü bir Türkiye olduğunu söyledi.

beysehir-devlet-hastanesi-bashekimi-uzm-dr-sitki-kucukbuzcu-30.jpg

"TÜRKİYE, GEMİ İNŞA SANAYİSİNDE DENİZCİ BİR ÜLKE"

Gemi inşa sanayisinde Türkiye'nin denizci bir ülke olduğunu belirten Durmuş Ünüvar, gezi, eğlence ve spor için özel tasarlanmış küçük tonajlı teknelerin ülkedeki sayısının 160 binleri aştığını ifade etti.

Ünüvar, "Özellikle çevre dostu teknolojiler, enerji verimliliği, otonom seyir sistemleri gibi alanlarda önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bu da hem çevresel sürdürülebilirlik hem de kullanıcı deneyimi açısından sektöre önemli katkılar sağlamaktadır. Ülkemizde Türk tekne ve yat yapım endüstrisinin uluslararası alanda tanınırlığı artmış ve dünya yat ve tekne pazarında önemli bir yere gelinmiştir" diye konuştu.

Yat inşa sanayisinin katma değeri ile ilgili konuşan Ünüvar, "Yat inşa sanayimiz, katma değeri çok daha yüksek olan bir endüstri dalıdır. İnşa edilen yatın boyutu arttıkça malın kilogram değeri de artmakta, bu değer 40 dolarları bulabilmektedir" dedi.

"Türkiye, yüksek işçilik kalitesi ve fiyat performans değerlendirmesinde sipariş sayısını ve rekabetçi fiyatlarını arttırmaktadır" diyen Ünüvar, elektrik tahrikli, hibrit yatların da Türkiye'de üretildiğini belirtti.

Altınpark ANFA Fuar Merkezi'nde gerçekleşen büyük fuara 60 firma katılıyor, 200’ün üzerinde yat ve tekne ise deniz severler ile buluşuyor.

Yat ve tekne tutkunlarını yakından ilgilendiren fuarı, 19 Mayıs'a kadar görebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.