Asgari ücret zammı sızdı! Hesaplama yapıldı, yeni rakam belirlendi!

Asgari ücret zammına ilişkin heyecanlandıran kulis bilgileri kamuoyuna yansımaya başladı. Asgari ücret için sürpriz bir zam yapılacağı iddia edilirken yeni asgari ücret için düşünülen rakam kulislerden sızdı.
Asgari ücret zammı sızdı! Hesaplama yapıldı, yeni rakam belirlendi!

Asgari ücret ile alakalı olarak yaşanan gelişmeleri ve buna ilişkin kamuoyuna yansıyan kulis bilgilerini büyük bir heyecanla milyonlar takip ediyor. Asgari ücrete zam yapılması özel sektörde çalışan ve asgari ücretin üzerinde maaş alanların aylıklarının da artması anlamına geliyor. Bu açıdan asgari ücret zammının etki alanı çok büyük oluyor. Asgari ücret için ara zam kulisleri ise son günlerde çok hızla yayılmaya başladı.

ZAM ZORUNLU!

Asgari ücrete ara zam yapılması konusu neredeyse bir zorunluluk oldu. Şu anda asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Eğer bu denge sağlanamazsa Aralık 2024’te belirlenecek olan asgari ücret pazarlıkları oldukça sıkıntı olacak. Açlık sınırının altında kalan asgari ücrete zam yapılmaması durumunda yıl sonu geldiğinde asgari ücret ile açlık sınırı arasındaki makas açılacak. Bu makasın kapatılması için ise o dönem asgari ücrete çok yüksek bir zam yapılması gerekecek. Bu yüksek zam da işverenleri zorlayacak ve işten çıkarmaların yaşanmasına neden olurken ekonomi üzerindeki etkisi çok olumsuz olacak. Bundan dolayı günü kurtarmak yerine 2025 yılı düşünülerek asgari ücrete ara zam yapılması bir zorunluluk haline geldi.

SİYASETİN GİZLİ GÜNDEMİ OLDU!

Asgari ücrete için ara zam siyasetin de gizli gündemi oluyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel görüşmesinde asgari ücrete ara zam yapılmasının konuşulduğu bildirildi. Aynı şekilde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Özgür Özel arasında yapılan görüşmede de asgari ücret zammı görüşüldü. Kamuoyunun ortak bir beklentisi haline gelen asgari ücret zammı için hükümetin de kayıtsız kalmayacağı belli oldu.

ZAM İÇİN RAKAM VERİLDİ!

Asgari ücrete Temmuz 2024 dönemi için yapılması düşülen zam miktarı da kulislere yansımaya başladı. Buna göre emeklilerin ve memurların maaş zamları dikkate alınarak asgari ücrete zam yapılacak. Ancak bu zam eşit oranlarda olmayacak. Asgari ücret için yapılacak olan zammın ara zam olmasından dolayı daha çok bir iyileştirme olarak yaklaşılıyor. Emeklilerin maaş zamlarının bir miktar altında yapılacak olan zam ile hem işverenler zor durumda bırakılmayacak hem de asgari ücret ile açlık sınırı arasında denge yeniden kurularak milyonlarca kişi memnun edilecek.

Emekliler için Temmuz 2024 döneminde yüzde 25 seviyelerinde bir maaş zammı verilmesi bekleniyor. Asgari ücret için ise zammın yüzde 15 olacağı kulislere sızdı. Bunun gerçekleşmesi durumunda 17.002 TL olan asgari ücret 19.552 TL’ye yükseltilecek. Asgari ücret için asıl zam ise yıl sonunda kararlaştırılarak ilan edilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.