ATO'da inşaat sektörü buluşması gerçekleşti

Ankara Ticaret Odası (ATO), Sektör Paydaşları Konuşuyor adlı panelin ev sahipliğini yaptı. Panelde, inşaat sektöründeki problemler tartışıldı ve çözüm önerileri üzerine konuşmalar yapıldı.
ATO'da inşaat sektörü buluşması gerçekleşti

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ev sahipliğinde “Sektör Paydaşları Konuşuyor” paneli gerçekleştirildi. ATO'daki panelde inşaat sektörü sorunları konuşuldu.

“Sektör Paydaşları Konuşuyor” adlı panel, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) İnşaat ve Proje Hizmetleri Meslek Komiteleri ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi iş birliğiyle düzenledi. Panelde inşaat sektörünün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine konuşuldu. Panelin ilkine belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri büyük ilgi gösterdi.

ATO Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’nin inşaat sektöründe dünyada en önemli ülkelerden biri olduğunu söyledi.

"DÜNYANIN HER YERİNDE TÜRK MÜTEAHHİTLERİN İZİ VAR"

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde Türkiye’nin dünyada Çin'in ardından ikinci sırada geldiğini anlatan Baran, “İnşaat sektörü, ekonomimiz için lokomotif bir sektör. Gayrisafi Yurt İçi Hasılamızda önemli paya sahip, gerek yurt içi gerekse yurt dışı projeleriyle, ülkemizin kalkınmasında öncü rol üstleniyor. Bu alanda dünyadaki en önemli ülkelerden biri durumundayız. Dünyanın neresine giderseniz gidin Türk müteahhitlerin izi var” diye konuştu. Baran, İnşaat sektöründe planlamaya ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Başkan Derya Başyılmaz ise inşaat sektöründeki mimar, müteahhit, yerel yönetimler ve yapı denetçileri gibi paydaşların sektöre dair çeşitli sorunlar yaşadığını belirtti. Ekonomiye bağlı olarak konut üretiminde bazen artış bazen de daralma yaşandığını söyleyen Derya Başyılmaz, “Ekonomik belirsizlikler, maliyet artışı, ruhsat ve planlama süreçlerindeki sıkıntılar gibi hususlar tüm sektör paydaşlarını etkiliyor. Temel anlamda aynı dertlerden muzdaribiz” açıklamasında bulundu.

Paneller dizisinin ikincisi yine Ankara Ticaret Odası’nda yapılacak. İkinci panelin haziran ayında yapılacağı belirtildi. Bu panelde olduğu gibi haziran ayındaki panelde de yoğun katılım bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.