Cumhurbaşkanı Kararıyla Resmi Gazete yayımlandı! Emeklilere kamu sosyal tesislerinde yüzde 15 indirim

2024 yılının emekliler yılı olacağının açıklanması ile beraber merak edilenler artmıştı. Emekliler kendileri için sağlanacak olan ayrıcalıkları takip ederken kamu sosyal tesislerinden yüzde 15 indirimle faydalanmaları için açıklama geldi.
Cumhurbaşkanı Kararıyla Resmi Gazete yayımlandı! Emeklilere kamu sosyal tesislerinde yüzde 15 indirim

Türkiye'de 16 milyonun üzerinde emekli bulunuyor. Emekliler, zorlu geçim şartları içinde kendilerine sağlanacak avantajlar ve ayrıcalıklar için açıklama beklerken bir yandan da maaşlarının iyileştirilmesi için temmuz ayını bekliyor. Emekli maaşlarına temmuz ayında yapılacak olan zam öncesinde geçtiğimiz aylarda hükümetin kendileri için açıkladığı ayrıcalıkların detaylarını sorgularken beklenen karar da belli oldu.

2024 yılının emekliler yılı olacağının belirtilmesi sonrası emekliye pek çok ayrıcalık da açıklanmıştı. Emekliler için açıklanan ayrıcalıkların yerini bulması beklenirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yeni bir karar duyuruldu. Buna göre emekliler kamu sosyal tesislerinden yıl sonuna kadar yüzde 15 indirimli faydalanacak.

EMEKLİYE KAMU SOSYAL TESİSLERİNDE YÜZDE 15 İNDİRİM SAĞLAYACAK KARAR RESMİ GAZETE'DE

Kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri bazı mal ve hizmetlerden ücretsiz veya indirimli olarak faydalanacakların tespitine ilişkin kararın yürürlüğe konulmasına yönelik Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerde emeklilere yıl sonuna kadar yüzde 15 indirim uygulanacak.

cumhurbaskani-karariyla-resmi-gazete-yayimlandi-emeklilere-kamu-sosyal-tesislerinde-yuzde-15-indiri.webp

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve ilgili mevzuatı uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerde 31 Aralık 2024 tarihine kadar yüzde 15 indirim uygulanacak.

ekran-goruntusu-2024-05-21-175205.png

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, daha önce emeklilerin tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevi, sosyal tesis ve konukevlerinden kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanacaklarını duyurmuştu. Karar resmileşerek yürürlüğe girerken emekliler yıl sonuna kadar bu hakka sahip olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.