Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı! Yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz

Ekonomik gelişmeler ve değerlendirmeler yakından takip ediliyor. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan çıkması için atılan adımlar devam ederken bugün toplanan EKK'dan önemli bir açıklama geldi.
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı! Yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz

Türkiye'de yaşanan ekonomik darboğaz, maliyetlerin artmasına ve para piyasalarının da yükselmesine neden oluyor. Bu çerçevede enflasyonda yükselirken ekonomi kurmaylarından yeni adımlar gelmeye devam ediyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı.

27 Mayıs tarihi ile bir araya gelen EKK sonrası yazılı açıklama yapıldı. EKK tarafından yapılan açıklamada ekonomide dengelenmenin ve güçlenen finansal istikrar enflasyonla mücadeleye destek olduğu vurgulandı.

“EKONOMİDE DENGELENME VE GÜÇLENEN FİNANSAL İSTİKRAR ENFLASYONLA MÜCADELEMİZE DESTEK OLMAKTADIR”

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, toplantı sonra yapılan yazılı açıklamada EKK’da ekonomi politikalarının ve yapısal reform gündeminin eşgüdüm içerisinde daha etkin uygulanmasına yönelik değerlendirmeler yapıldığını ifade etti.

aw213801-02.jpg

Ekonominin yol haritası olan 12'nci Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program’da (OVP) belirlenen eylemlerin kararlılıkla uygulandığı ve olumlu sonuçların da alındığı ifade edildi. Bu çerçevede yapılan açıklamada “Cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görülmektedir. İşgücü piyasasındaki güçlü görünüm korunurken, istihdamda tarihi yüksek seviyeye ulaşılmış ve işsizlik oranı tek haneli seviyelerde seyrini sürdürmüştür” ifadelerine yer verildi.

ekran-goruntusu-2024-05-27-172446.png

Ekonomide dengelenme ve güçlenen finansal istikrar enflasyonla mücadelemize destek olunduğu bildirilen açıklamada, “‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ ile kamuda harcama kontrolü ve tasarrufların artırılması, yatırımların öncelikli alanlara yönlendirilmesi ile dezenflasyon sürecine önemli katkı sağlanması beklenmektedir.'' denildi.

.jpgProgramın temel sac ayaklarından olan yapısal reformların da EKK'nın ana gündemini oluşturduğu ifade edildi.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.