Ev hanımlarına emeklilik hakkı ne zaman verilecek?

Ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesine yönelik yasal düzenlemenin ne zaman yapılacağına dair gelişmeler takip ediliyor. Ev hanımları için devlet destekli emeklilik uygulaması nasıl olacak?
Ev hanımlarına emeklilik hakkı ne zaman verilecek?

Ev hanımlarına emeklilik imkanı sağlayacak olan yasal düzenleme için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçildiği seçimlerin öncesinde AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan ev hanımlarına emeklilik imkanı konusunda atılacak olan adımlara dair ayrıntılar takip ediliyor. Bu seçim sözünün yerine getirilmesi durumunda ev hanımları emekli olabilme imkanına kavuşacaklar. Bu durum aile bütçelerine de çok önemli bir destek sağlayacak.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK NEDİR?

Ev hanımlarına emeklilik konusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı bir yasal düzenlemedir. Bu yasal düzenleme TBMM’den geçip yürürlüğe girdiğinde ev hanımları için emeklilik yolu açılacak. Bu şekilde ev hanımları özel imkanlarla emekli olabilme fırsatı elde edecekler. Ev hanımları hem sosyal güvenceye sahip olacaklar hem de çeşitli kolaylıklarla beraber belirlenen emeklilik şartlarını yerine getirmeleri koşuluyla emekli olabilecekler.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Ev hanımlarının ne şekilde emekli edileceklerine dair kesin bir sistem yasa tasarısı ortaya çıktığında belli olacak. Ancak buna dair bazı ön bilgiler kamuoyuna yansıdı. Buna göre ev hanımları emekli olabilmek için prim ödemesi yapacaklar. Herhangi bir işverenleri olmayacağı için bu primler isteğe bağlı sigortalılık kapsamında ödenecek. Yapılacak olan prim ödemelerinin üçte birlik kısmını devlet destek olarak verecek. Kalan kısım ise ev hanımları tarafından ödenecek.

Ev hanımlarının Bağkur kapsamında emekli olabilmelerinin sağlanması bekleniyor. Bunun için de emeklilik prim şartı 7200 gün ve emeklilik yaşı da 58 olabilecek. Ancak ev hanımlarının çocuk sayılarına göre emeklilik yaşlarında indirimler uygulanması bekleniyor.

TARİH BELLİ OLDU MU?

Ev hanımlarına emeklilik getirecek kanun teklifi henüz TBMM Başkanlığına verilmedi. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir hazırlık yaptığı biliniyor. Ancak kanun teklifinin ne zaman verilip ve ne zaman yasalaşacağı hakkında net bir açıklama bulunmuyor. Beklentilere göre bu düzenleme bir sonraki yıla kalabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.