Kripto varlıklara ilişkin düzenlemenin olduğu kanun teklifi kabul edildi

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemelerin olduğu kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu komisyon tarafından kabul edildi. Konuyla ilgili özel bir etkinlik gerçekleşti.
Kripto varlıklara ilişkin düzenlemenin olduğu kanun teklifi kabul edildi

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemelerin olduğu Sermaye Piyasası Kanun teklifinin meclisten geçmesi üzerine özel bir etkinlik yapıldı. Blockchain Türkiye Platformu Vergi, Muhasebe ve Denetim Çalışma Grubu ile Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğinde Eczacıbaşı Holding'de "Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapan Kanun Teklifindeki Kripto Varlık Düzenlemeleri ve Vergilendirmeye Olası Etkileri" başlıklı etkinlik düzenlendi.

Garanti BBVA Dijital Varlıklar Üst Yöneticisi (CEO) Korcan Abalı, "Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerini çok olumlu buluyorum, mihenk taşıdır" dedi.

Etkinlikte konuşan Abalı, düzenlemenin çıkış noktasında Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ve gri listeden çıkma hedefinin de etken olduğuna dikkati çekerken bunun esas itibarıyla ticaretin ilerideki aşamalarını da etkileyeceğini kaydetti.

Abalı şunlara dikkati çekti:

"Şu anda kanunumuzda olmayan, Merkez Bankasının da 16 Nisan 2021 tarihinde hem gayri maddi varlık tanımlayıp hem de ödeme yapılamayacağına dair hükmünü bulması sebebiyle gündemimizde de olmayan ödeme konusu pilot projelerde SWIFT ve SEPA'nın yerini alacak şekilde ucuz networkler üzerinden takas ve işlemlerinin ödemede bitirilmesi şeklinde gündeme geliyor. Yarın ihracat ve ithalat işlemlerinizi de sizden ödeme istendiği zaman siz SWIFT'ten 1-2 gün kaybettiğiniz için belki de dezavantajlı duruma geleceksiniz. Bunun reel ekonomiye de etkisi var. Yani bu sadece Bitcoin, Ethereum ekseninde ya da meme coin ekseninde ele alınamayacak kadar önemli bir konu. Konunun hep kripto üzerinde ele alınmasından dolayı biz bunu çok önemsiyoruz."

“BDDK’IN YETKİLENDİRDİĞİ BANKALAR TARAFINDAN GİRİLMESİ ZORUNLULUK”

Paribu Baş Hukuk Müşaviri Mehmet Türkarslan ise "Bu yasal düzenlemeye genel olarak avukat kimliğine baktığımda olumlu buluyorum." dedi. Kanunu üçlü sacayağına benzeten Türkarslan, "Saklama tarafında örneğin kullanıcı saklama için kendi cüzdanını çekmesi lazımdı. Kendi cüzdanını da saklamıyorsa da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yetkilendirilmiş bankalar ya da kurum tarafından yetkilendirilmiş kurumlara girilmesi zorunluluktur." yorumunu yaptı.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.