Türk-İş Mayıs 2024 açlık sınırını açıkladı! Açlık sınırı asgari ücreti geçti

Türk-İş, aylık olarak açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıklamaya devam ediyor. Açıklanan verilere göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı asgari ücreti geçerken rakamların yükselişi dikkati çekti.
Türk-İş Mayıs 2024 açlık sınırını açıkladı! Açlık sınırı asgari ücreti geçti

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), aylık olarak açlık ve yoksulluk sınırı verilerini hesaplayarak kamuoyunun bilgisine sunuyor. TÜRK-İŞ tarafından açıklanana veriler kamuoyu tarafından takip edilirken son dakika olarak Mayıs 2024 açlık ve yoksulluk sınırı verileri açıklandı. TÜRK-İŞ, dört kişilik ailenin aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırını mayıs ayı için duyurdu. Buna göre açlık sınırı dört kişilik bir aile için asgari ücreti geçti. Aylık olarak açıklanan veriler yükseliş grafiğini sürdürürken 4 kişilik ailenin açlık sınırı da asgari ücret rakamını solladı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Mayıs 2024 dönemine ilişkin 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın sonuçlarını 30 Mayıs tarihi ile açıkladı. Açıklanan verilerdeki artışlar dikkat çekerken dört kişilik bir ailenin aylık mutfak harcamasını kapsayan açlık sınırı bir ay içinde artış gösterdi.

MAYIS 2024 AÇLIK SINIRI 18 BİN TL’Yİ, YOKSULLUK SINIRI 61 BİN TL’Yİ AŞTI

TÜRK-İŞ, Mayıs 2024 dönemine ilişkin Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Türk-iş verilerine göre mayıs ayında 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 18 bin 969 TL, yoksulluk sınırı ise 61 bin 788 TL oldu. Buna göre temel mal ve hizmetlerde görülen artış bu ay da devam etti.

turk-is-acikladi-yoksulluk-siniri-60-bin-tlyi-gect.webp

  • 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı, 18 bin 969 TL olarak hesaplandı.
  • Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı 61 bin 788 TL oldu.
  • Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 24 bin 609 TL'ye yükseldi.
  • TÜRK-İŞ'in verilerine göre 'mutfak enflasyonu' verilerine göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin 'gıda için' yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 7,02 oranında gerçekleşti. Beş aylık değişim oranı yüzde 31,44 oldu.
  • Son on iki ay itibariyle değişim oranı ise yüzde 83,06 olarak hesaplandı. Yıllık ortalama artış yüzde 79,43 olarak gerçekleşti.

Söz konusu verilerin ardından gözler haziran ayı verilerine çevrildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.