Alanya Atatürk Evi ve Müzesi yarın ziyaretçiyle buluşacak

Alanya Atatürk Evi ve Müzesi'nin yenilenme çalışmaları tamamlandı. Yarın müzeyi ziyaret edebileceksiniz.
Alanya Atatürk Evi ve Müzesi yarın ziyaretçiyle buluşacak

Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan Atatürk Evi ve Müzesi'nde bir yıldır yenileme çalışmaları yapılıyordu. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Alanya Atatürk Evi ve Müzesi, yarın ziyaretçilere kapısını açacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Antalya'nın Alanya ilçesine ziyaretinde bir süre Alanya Atatürk Evi ve Müzesi'nde konaklamıştı. Alanya Atatürk Evi ve Müzesi, yaklaşık bir yıl süren restorasyon çalışmasının ardından yarın ziyaretçileriyle buluşacak.

1987 yılından itibaren Alanya Atatürk Evi ve Müzesi olarak hizmet veren konakta, geçen yıl restorasyon çalışmaları başlatılmıştı. Çalışmalarda sona gelindi ve yenilemeler yapıldı.

Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Alanya'ya geldiğinde Tevfik Azakoğlu'nun konağında (Alanya Atatürk Evi ve Müzesi) kaldığını anlattı. Türkmen, konağın 1987'de bağışlanmasının ardından Bakanlık tarafından yapılan düzenlemelerle Atatürk Evi ve Müzesi olarak ziyarete açıldığını söyledi.

376391alanya-ataturk-evi-muzesifotograf-turkish-museums5jpg.png

YALNIZCA ATATÜRK'LE İLGİLİ KİTAPLAR VAR

Müzenin özgün durumunun korunması için çalıştıklarını belirten Türkmen, "Dış cephedeki boya, sıva, bağdadi kaplamalar, ahşap ve taş taşıyıcı sistemdeki sorunlara müdahale edildi" dedi. 19 Mayıs'ta ziyaretçilerle buluşulacağını anlatan Türkmen, Atatürk evinde oluşturdukları sinevizyon odasında ziyaretçilere "Bir hayalin inşası" videosunun gösterileceğini ifade etti.

Alanya Atatürk Evi ve Müzesi'nde kütüphane de bulunuyor. Bu kütüphanede her tarzda kitap yok, yalnızca Atatürk'le ilgili kitaplar var. Anıtkabir'den getirilen eşyalar da ziyaretçilere sunuluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.