Ankara'da binlerce eğitimci Bakan Tekin'in istifasını istedi

Eğitimciler, İstanbul'daki bir özel okulda İbrahim Oktugan adlı okul müdürünün okuldan uzaklaştırılan öğrencisi tarafından katledilmesinin ardından Türkiye genelinde iş bırakarak meydanlara indi. Eğitimciler, Bakan Tekin'in istifasını istedi.
Ankara'da binlerce eğitimci Bakan Tekin'in istifasını istedi

İstanbul Eyüpsultan'daki bir özel okulda okul müdürü İbrahim Okutgan, okuldan uzaklaştırılan yabancı uyruklu öğrencisi tarafından kafasından vurularak öldürüldü. Okutgan'ın katledilmesinin ardından eğitimciler, Mayıs Cuma günü eylem yapma kararı alarak bir günlüğüne iş bıraktı. Ankara'da Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, Genç Eğitim Sendikası, Anadolu Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Sendikası, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, Hürriyetçi Eğitim Sendikası ve Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası’nın genel başkanları eğitimcilere yönelik şiddeti durduracak bir yasal düzenleme talebi ve öğretmenlerin maruz kaldığı şiddeti protesto etmek için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yürüyüş gerçekleştirdi.

Ankara'da sendikaların çağrısıyla MEB önünde toplanan binlerce öğretmen, okul müdürü İbrahim Oktugan'ın öldürülmesine tepki gösterdi.

milli-egitim-bakani-istifa.jpg

MEB önünde başlayan yürüyüş TBMM önünde sonlandırılarak yapılan basın açıklamasında Bakan Yusuf Tekin istifaya çağrılırken "Okulda şiddetin son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye, eğitimin gerçek bileşenlerinin sözünü dikkati almaya ve gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz. Can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz" ifadelerine yer verildi.

"ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALIDIR"

Okullardaki şiddetin nedenlerinin somut olarak ortaya çıkarılması gerektiği ve eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanması gerektiği ifade edildi. Okulda şiddetin son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye, eğitimin gerçek bileşenlerinin sözünü dikkati almaya ve gerekli önlemleri almaya çağıran eğitimciler, ''Okullarda yaşanan şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce eğitimde şiddet yasası çıkarılmalıdır. Can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz.'' dedi. Öte yandan yapılan konuşmada ''Bizleri bugün okullarımızda açık hedef haline getirenler; liyakatsiz şekilde atandıkları koltukları bir hükümdarlık alanı gibi kullananlardır.'' denildi. MEB'e yapılan çağrının ardından Milli Eğitim Bakanı Tekin'in istifasının istenmesinin ardından çağrıya gelecek cevap da merak edilmeye başlandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.