Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Başıboş köpek sorunumuz var

Başıboş sokak köpekleri ile ilgili tartışmalar hız kesmeden devam ediyor. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarla beraber önceliğin sahiplendirme olduğu ve sonrasında 'uyutma' olacağı ifade edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Başıboş köpek sorunumuz var

Başıboş sokak köpekleri ile ilgili olarak kamuoyunda yaşanan tartışmalar devam ediyor. İki ayrı görüş üzerinden sosyal medya platformlarında yaşanan tartışmalara yenileri eklenirken başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayının yüzde 70’inin kısırlaştırılması ile mümkün olduğu ifade edildi.

Hükümet, bilim insanları başta olmak üzere, konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inandığını belirtirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ''BAŞIBOŞ KÖPEK SORUNUMUZ VAR''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan bir başıboş köpek sorunumuz var. Bazı ülkeler Türkiye'ye gelecek vatandaşlarını uyarmaya başladı. Kuduz riskinde Türkiye Afrika ülkeleri ile aynı kategoride yer alıyor. Bizim medeniyetimiz merhamet medeniyetidir. Her canlıya merhamet ile yaklaştık." dedi.

cumhurbaskani-erdogan-acikladi-basibos-kopek-sorunumuz-var-001.jpg

Türkiye'de 4 milyon civarında sahipsiz köpek olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sayının asimetrik şekilde arttığını belirtti. Bu durumun da kuduz tehdidi büyüttüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Kudur riskli temas sayısı 22023 yılında 438 bina yükseldi. Ankara'da Tunahan çocuğumuz köpekler tarafından parçalandı. Antalya'da Mahra kızımız köpeklerden kaçarken hayatını kaybetti. Bitlis'te Mustafa evladımız Kuduza bağlı olarak acılar içinde can verdi. Medine teyzemiz köpekler tarafından yaralandı.'' diyerek bu durumu örneklendirdi.

cumhurbaskani-erdogan-acikladi-basibos-kopek-sorunumuz-001.webp

Hemen her gün köpeklerin sebep olduğu ya bir saldırı ya bir yaralanma ya bir kaza haberi aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Diğer evcil hayvanlara saldırdıkları ve onları telef ettikleri vakalar var. Koruma altındaki hayvanlara saldırdıklarını görüyoruz. Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan bir başıboş köpek sorunumuz var.

cumhurbaskani-erdogan-acikladi-basibos-kopek-sorunumuz-va-001.webp

Bazı ülkeler Türkiye'ye gelecek vatandaşlarını uyarmaya başladı.'' dedi. Kuduz riskine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Kuduz riskinde Türkiye Afrika ülkeleri ile aynı kategoride yer alıyor. Bizim medeniyetimiz merhamet medeniyetidir. Her canlıya merhamet ile yaklaştık.'' dedi. Düzenlemede öncelik sahiplendirme olurken saldırgan köpeklerin de uyutulacağı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum