Eskişehir'de Demir Yolunda Gül Buldum sergisi açıldı

Eskişehir Odunpazarı Oda Sanat Galerisi'nde Bulgaristan Türklerinin göçünü anlatan "Demir Yolunda Gül Buldum" sergisi açıldı.
Eskişehir'de Demir Yolunda Gül Buldum sergisi açıldı

Bulgaristan Türklerinin göçünü anlatan "Demir Yolunda Gül Buldum" sergisi, Eskişehir'de sanatseverlerle bir araya geldi.

Sanatçı Mediha Korkmaz'ın 1950 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye göçen ailesini ve Türk vatandaşlarını konu alan "Demir Yolunda Gül Buldum" isimli sergisi, Odunpazarı Oda Sanat Galerisi'nde açıldı.

Sergide Mediha Korkmaz'ın aile anılarının yanı sıra Türkiye'ye göçen dönemin Türk vatandaşlarının kültürel hafızası da çeşitli yollarla ziyaretçilere aktarıldı.

Oda Sanat Galerisi Küratörü Özlem Kanat'ın açılış konuşmasıyla sergi başladı.

Mediha Korkmaz, sergisinde Bulgaristan'ın Razgrad ve Şumnu şehirlerinden Eskişehir'in Bozuyük ilçesine göç eden ailesinden kalan eşyalar aracılığıyla meydana getirdiği eserleri sergiledi. Döneme ait dokuma kumaş parçaları, perdeler, fotoğraflar ve eşyaların birleşiminden oluşan eserler ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

beysehir-devlet-hastanesi-bashekimi-uzm-dr-sitki-kucukbuzcu-14.jpg

"O DÖNEME DAİR AKLIMDA KALAN ÇOK ANIM VAR"

Korkmaz, sergisinin ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandığını belirterek, "O döneme dair aklımda kalan çok anım var. Babaannemden, dedemden, annemden ve babamdan kalan anılarımın hepsini hatırlıyorum. Bu sergiyle birlikte o günleri bir kez daha anmış oldum" dedi.

Sergisine koyduğu ismin göç edilen dönemi yansıttığını belirten Korkmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Demir Yolunda Gül Buldum", Bulgaristan'da bir dantel örneğidir. Demiryolu aynı zamanda göçü anlatan bir şey. Zaten o dönemde Bulgaristan'dan trenle gelmişler. Gül bulmak ise anavatana gelmenin beklentisini simgeliyor. Ben de bu danteli perdelerime uyguladım, o perdeyi de burada sergilemek istedim. Demir yolunda gül bulmanın bence çok güzel bir anlamı var, dantellere boşuna bu isim konulmamış. Yollar, göç ve gülün verdiği umut güzel şey."

"Demir Yolunda Gül Buldum" isimli sergi, 23 Mayıs tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.