Konya Çumra'da iki obruk oluştu

Konya'nın Çumra ilçesinde iki yeni obruk meydana geldi. Prof. Dr. Fetullah Arık, meydana gelen iki yeni obruk hakkında açıklama yaptı.
Konya Çumra'da iki obruk oluştu

Konya Çumra'da iki yeni obruk oluştu. Apa Alemdar İsale Kanalının 18. kilometresinde birinci obruk oluşurken, 5 metre yakınındaki servis yolunda da ikinci obruk meydana geldi.

Konya'nın Çumra ilçesinde iki yeni obruk oluştu. Çumra Sulaması Ana iletim kanalı olan Apa Alemdar İsale Kanalının 18. kilometresinde ve hemen yakınında iki tane obruk oluşumu gözlemlendi.

Obruk oluşumunu fark eden vatandaşlar, ekiplere durumu bildirdi. Jandarma ekipleri bölgeye gelerek güvenlik önlemi aldı. Güvenlikler kapsamında Apa Barajı'nın kapakları kapatıldı ve servis yolunun kapatılması adına iş makinası sevk edildi.

Bu tür obrukların daha çok insan kaynaklı olduğunu söyleyen Konya Teknik Üniversitesi Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, "Kanal içerisine bırakılan sudan kaynaklı. Su bırakılmasa da olur muydu? Doğal yağışlarla beklenirdi. Büyük ihtimalle kurak geçen dönemde çatlaklar bir miktar genişledi ve oradan su boşalmasıyla alttaki boşlukla bağlantı sağlandı. Karstik bir olay" dedi.

obruk.png

"BU KURAKLIKLAR OBRUKLARI DAHA DA ÇOĞALTACAK"

Alibeyhüyüğü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Işık, obruk oluştuğunu öğrenince bölgeye geldiklerini söyledi.

"Obruk demek tehlike demek" diyen Ali Işık, "Son yıllardaki kuraklıklar, yer altı sularının düşüşü ve barajların su tutmaması nedeniyle bundan sonra sık sık olacak. Son 20 senede hiç kaybetmediysek en az 50-60 metre su kaybettik. Kaçak kuyular, tarımda suyun fazla kullanımı, bölgemizdeki mısır ekimleri su tüketimini artırdı. Muhtemeldir ki bu kuraklıklar obrukları daha da çoğaltacak. Obruk demek, tehlike demek" diye konuştu.

Alibeyhüyüğü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Işık, bol yağmur ve kar yağması için dua ettiğini ve susuz kalmak istemediğini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.