Bu 3 belirtinin en sinsi akciğer kanseri belirtisi olduğu ortaya çıktı

Son dönemde sigara tiryakisi olan kişilerin sayısında yaşanan artış akciğer kanseri vakalarında da patlama yaşanmasına neden oldu. İşte akciğer kanserinin en sinsi belirtileri...
Bu 3 belirtinin en sinsi akciğer kanseri belirtisi olduğu ortaya çıktı

Tüm dünyada halen en çok ölüme sebebiyet veren kanser türleri arasında ilk sıralarda yer alan akciğer kanseri ne yazık ki sinsi bir şekilde sessizce ilerlediği için zor yakalanıyor. Genelde hastalık beyin metestazı ya da yakın organ metastazları ile kendisini gösterirken erken yakalanan akciğer kanseri hastaları ise ameliyat ve kemoterapi gibi yöntemlerle sağlıklarına kavuşuyor.

Son dönemde kanser tedavisine yönelik olarak pek çok yeni metod ve yöntem denenirken kanserin erken tanısı için kişilerin düzenli doktor muayenesi ve kontrolünden geçmeleri de büyük önem taşıyor. Özellikle de risk grubu içerisinde yer alan kişilerin hiçbir şikayeti olmasa da rutin akciğer kanseri taraması yaptırması gerekiyor.

AKCİĞER KANSERİNİN EN SİNSİ 3 BELİRTİSİ! AKCİĞER KANSERİ NASIL ANLAŞILIR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğer kanserinin en sinsi belirtisi öksürüktür. Çünkü öksürük altta yatan pek çok hastalığa bağlı olarak sıklıkla ortaya çıkan bir belirtidir. Kişi öksürüğü en başta önemsemez ve öksürükle beraber kanlı balgam gelene kadar ciddi bir durum olmadığını düşünür. Kronik yorgunluk ve nefes darlığı ile beraber kişi bir sorun olduğunu düşünür ancak yine de hastalık basit bir soğuk algınlığı, grip olarak değerlendirilir.

akcigger-kanseri.jpg

Bu nedenle hasta doktora başvuru yapmakta genelde geç kalır. Zaten akciğer kanseri erken evre tanı hastalarının büyük bir bölümü tesadüf eseri akciğer röntgeni çektiren kişilerdir. Hastalık düzenli olarak sağlık taraması yaptıran kişilerde de erken evrede yakalanabilir. Bu nedenle özellikle de anne, baba, kardeş gibi birinci derece akrabasında akciğer kanseri olan ve sigara içen kişilerin her sene rutin olarak akciğer kanseri taraması yaptırması önerilmektedir. Yine bu kişiler risk grubu içerisinde yer aldığı için yukarıda yazılı olan belirtileri mutlaka doktora taşımalı ve kontrolden geçmelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.