Elektronik sigaralar akciğer kanser riskini 2 kat daha artıyor

Son dönemlerde daha sık ortaya çıkan ve özellikle gençler tarafından daha sık tüketilen elektronik sigaralarla ilgili şaşırtan bir araştırma yapıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre elektronik sigaralar akciğer kanser riskini 2 kat daha artıyor.
Elektronik sigaralar akciğer kanser riskini 2 kat daha artıyor

Normal sigaradan çok da farkı olmayan ancak kokusu ve görüntüsü itibarıyla daha masum gözüken elektrik sigaralarda ölüm ve akciğer kanseri riskinin 2 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları son dönemlerde daha masum gibi lanse edilen elektronik sigaralara karşı uyarmaya devam ediyor. Konuya ilişkin Güney Kore’de yapılana araştırma sonuçları ortaya çıktı. Sigarayı bırakan 4,3 milyon kişinin sağlık verileri analiz edildi. Buna göre elektrik sigara kullanan kişilerin akciğer kanserinden ölme ihtimalinin sigaraya bırakanlara göre 2 kat daha fazla olduğunu ortaya çıktı.

ELEKTRONİK SİGARANIN ZARARLARI

Ne yazık ki son dönemlerde kullanımının hızla arttığı elektrik sigara yararları gibi gözüküyor. Özellikle aromalı ve kokulu olması bu sigarayı daha masum gibi gösterebiliyor. Ancak elektronik sigaranın sağlığa daha da zararlı olduğu ortaya çıktı. Elektronik sigara en çok insan vücudunda akciğere zarar veriyor. Bu tür sigara içerisinde barındırdığı kimyasal diasetil, kalay ve kurşun gibi zararlı maddeler kanser riskini de artıyor.

  • Astıma sebebiyet verebilir
  • Kısırlığa neden olabilir
  • Boğazda tahriş yapabilir
  • Solunum yolunu olumsuz olarak etkileyerek nefes almayı zorlaştırabilir.

Genel olarak elektronik sigaranın zararları bu şekilde. Sağlık açısından son derece zararlı olan elektronik sigaraların kullanım yaşının da düşmesi pek çok ebeveyni de tedirgin ediyor.

Diğer yandan konuya ilişkin yapılan bir araştırma sonucunda gün içinde düzenli olarak elektronik sigara kullanan gençlerin idrarında uranyum ve kurşun bulunduğu ortaya çıktı. Nebraska Üniversitesi’nin yapmış olduğu bu araştırmada ise 13 -17 yaş arasındaki gençler incelendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.