İnme hastalığı yüzünden Türkiye’de yarım saatte 2 kişi ölüyor!

Türkiye'de ölüme en çok neden olan hastalıklardan birisi olan inme için dikkat çeken bir açıklama yapıldı.
İnme hastalığı yüzünden Türkiye’de yarım saatte 2 kişi ölüyor!

TÜİK’in açıkladığı son verilere göre 2020 yılında 507 bin 938 ölümün 183 binden fazlası kalp damar hastalıklarından kaynaklanıyor. Konuya ilişkin açıklama Prof. Dr. Ethem Murat Arsava tarafından yapıldı. Arsava, inmenin önemine dikkat çekerek her 15 dakikada 1 kişinin inme yüzünden hayatını kaybettiğini belirtti.

İNME NEDEN OLUŞUR?

10 Mayıs İnme Farkındalık Günü kapsamında önemli açıklamalarda bulunan Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ethem Murat Arsava inmeye dikkat çekti. Beynin bir kısmına kan akışının kesilmesi ya da azalmasından dolayı beyin damarlarının duvarlarında yırtılma olmasının durumunun inmeye neden olabileceği belirtildi.

EN YAYGIN ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA YERİNİ ALDI

Uzman isim, ülkemizdeki inme vakalarına ilişkin rakamsal olarak şunları söyledi:

“TÜİK verilerine göre 2020'de Türkiye'de kaydedilen 507 bin 938 ölümün 183 bin 109'u kalp-damar sistemi hastalıklarından kaynaklanmıştır. İnme nedeniyle ölenlerin sayısı ise 35 bin 880'dir. Diğer bir deyişle, Türkiye'de her 15 dakikada bir kişi inme nedeniyle yaşamını yitirmektedir. 2021'de ise ölüm sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11,4 artarak 565 bin 594'e ulaşmış, ölümlerin yüzde 33,4'ünden sorumlu olan kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları yine en yaygın ölüm nedenleri arasında yer almıştır

İNMENİN BELİRTİLERİ

İnmenin ani olarak ortaya çıktığını ifade eden Arsava belirtilerin genellikle yüz, kol ya da bacakta his kaybı olarak görülebileceğini belirtti. Bunun yanı sıra konuşma veya da dengede bozukluğun da görülebileceğini belirten uzman isim görme güçlüğü, çift görme ya da görme kaybının da olabileceğinin altını çizdi.

Uzman isim, açıklamasının devamında inmenin önlenebilir bir hastalık olduğunun altını çizerek, belirtilerin tanınması ve mutlaka tıbbi acil yardım alınması gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.