Mevsimler arası geçişlere dikkat! Mevsim değişikliği hastalığı nasıl geçer?

Havalardaki değişkenlik dolayısıyla hastanelere başvuru sayısında artış yaşanıyor. Mevsimler arasındaki bu geçişler, ruhsal ve fiziksel olarak sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor.
Mevsimler arası geçişlere dikkat! Mevsim değişikliği hastalığı nasıl geçer?

İklim değişikliği doğanın yanında canlıları da olumsuz yönde etkiliyor. Havaların bir sıcak bir soğuk olması, sağlık sorunlarının yaşanmasına neden oluyor. Son zamanlarda hastanelere yapılan başvuru sayısında artış yaşanıyor.

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özkaya, mevsimler arası hızlı geçişlere dikkat edilmesi gerektiğini, bunun sağlık sorunlarına neden olduğunu ifade etti.

Ani sıcaklık farkına maruz kalan kişilerde soğuk algınlığı belirtilerine rastladıklarını söyleyen Prof. Dr. Şevket Özkaya, bu geçişlerin fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara yol açtığını belirtti.

Kapalı ortam hava sıcaklığıyla dış çevre sıcaklığı arasındaki farkların etkilerine dikkat çeken Özkaya, halsizlik, uzun süreli öksürük, eklem ağrıları ve yorgun hissiyat gibi belirtilerin görüldüğünü anlattı.

mevsimsel-b-log.jpg

RUHSAL OLARAK DA ETKİLENİYORUZ

Mevsimler arası hızlı geçişler, anlık duygu durum bozukluğuna da neden olabiliyor. Özkaya, huzursuzluk, sinir, endişe davranışlarının ortaya çıkmasına etken olabileceğini vurguladı.

Hastaneye başvurma sayısında yaklaşık yüzde 27 artış olduğuna dikkat çeken Özkaya, yaşanan artışta hastaların büyük kısmında halsizlik, yorgun hissiyat ve geçmeyen öksürük şikayetlerine rastladıklarını söyledi.

mevsimler.jpg

MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ HASTALIĞINDAN NASIL KORUNURUZ?

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özkaya, iklim değişiklikleri ve ani sıcaklıklara uyum sağlamanın öneminden bahsetti. Mevsim değişikliği hastalığından korunmak için şu maddelere dikkat edilebilir:

- Bol su tüketmek gerekiyor.

- Çok kalın veya çok ince kıyafetler tercih edilmemeli.

- Stresli ortamlarda az zaman geçirilmeli.

- Düzenli uyumak büyük önem taşıyor.

- Çok sıcak ya da çok sıcak içecekler tercih edilmemeli.

- Ani hava olaylarına maruz kalınmaması için dikkat edilmeli.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.