Öksürük üç haftadan uzun sürüyorsa dikkat! Ciddi bir hastalık olabilir

Hava değişiklikleriyle beraber üst solunum yolu hastalıklarında artış yaşanıyor. Üç haftadan fazla devam eden öksürük varsa bu durum ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.
Öksürük üç haftadan uzun sürüyorsa dikkat! Ciddi bir hastalık olabilir

Üç haftadan fazla süren öksürüğe dikkat edilmesi konusunda uyaran Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, öksürüğün uzun süre devam etmesi durumunda doktora gidilmesi gerektiğini söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, yaz mevsimine girdiğimiz dönemde dalgalı iklim nedeniyle üst solunum yolu hastalıklarında artış yaşandığını ifade etti. Özellikle bu aralar etrafta çok fazla öksürme ve hapşırma şikayetleri bulunan kişilerin olduğunu söyleyen Balık, "Bu sorunlar hem viral kaynaklı solunum yolu enfeksiyonlarına hem de bahar aylarının gelmesiyle birlikte ağaçlardan polenlerin havaya taşınarak hassas olanlarda alerjik reaksiyonların gelişmesine bağlı oluşmaktadır" dedi.

1200x628.jpg

ARTIK KOVİD DE GRİP GİBİ MEVSİM HASTALIKLARI ARASINA GİRDİ

Ülkemizde de mayıs ayı boyunca viral enfeksiyonların mevsim normali düzeyinde olduğunu anlatan Balık, "Hala Kovid başta olmak üzere halk arasında grip olarak bilinen influenza, RSV, nezle gibi viral enfeksiyonlar görülmeye devam etmektedir. Bunlar, bu günlerde salgın boyutunda değil mevsim normalleri düzeyindedir. Artık Kovid de grip gibi mevsim hastalıkları arasına girdi ve risk grubunda olmayan ve aşılı ya da daha önce Kovid geçirmiş olanlarda bağışıklık gelişmiş olması nedeniyle hafif belirtilere sebep olmaktadır" diye konuştu.

Balık, "Viral enfeksiyona bağlı öksürük, birkaç gün sürebilir ve genellikle kendiliğinden geçer. Bu enfeksiyonların ardından zatürre ya da sinüzit gibi komplikasyonların gelişmesi halinde ise öksürük süresi uzar. Öksürüğün üç haftadan daha uzun sürmesi durumunda mutlaka hekime başvurulması gerekmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

oksuruk.jpg

"CİDDİ BİR HASTALIK GÖSTERGESİ OLABİLİR"

İsmail Balık, uzun süren öksürüğün enfeksiyon dışında akciğer hastalıklarına bağlı bir bulgu da olabileceğini söyleyerek bunun ciddi bir hastalık göstergesi olabileceğini ifade etti. Balık, "Üç haftadan fazla devam eden öksürük, sinüzit ve zatürre gelişimine bağlı olabileceği gibi aynı zamanda akciğer kanseri, kronik bronşit ve astımın da belirtisi olabilir" diyerek uyardı.

Eğer sizde de üç haftadan uzun süren öksürük varsa, en kısa sürede uzman doktora görünerek sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.