Dünya’ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi!

Bilim insanları yaptıkları uzay araştırmalarında dünya ile bazı benzer özelliklere sahip yeni bir gezegen keşfettiler. Keşfedilen yeni gezegende hayat var mı?
Dünya’ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi!

Bilim insanlarının uzay araştırmaları ile elde ettikleri sonuçlar büyük dikkat çekiyor. Özellikle de yeni keşifler çoğu kişide heyecan yaratıyor. Son olarak bilim insanları yeni bir gezegen keşfi yaptılar. Bu yeni keşfi ilgi çekici yapan ise bu gezegenin Dünya ile benzer bazı özelliklere sahip olması oldu.

GLİESE 12 B KEŞFEDİLDİ!

Bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırmada bir yeni gezegen keşfi yapıldı ve adına “Gliese 12 b” adı verildi. Bu gezegenin çok sayıda konuda Dünya ile benzerliklerinin bulunduğu bildirildi. Dünya ile benzer boyutta olan gezegenin Dünya’ya uzaklığı ise 40 ışık yılı olarak ölçüldü. Dünya ile benzer boyutta olan bu gezegenin Dünya’ya kıyasla biraz küçük olduğu bildirildi. Venüs ile benzer bir yapıya sahip olan gezegenin küçük ve soğuk bir kırmızı cüce yıldızının çevresinde döndüğü belirlendi.

SICAKLIKLAR YAKIN!

Gliese 12 b gezegeninin Dünya ile yakın sıcaklıklara sahip olduğu tespit edildi. Yeni gezegenin yüzde sıcaklığı Dünya’nın yüzey sıcaklığından 10 santigrat derece daha fazla olduğu belirtildi. Yeni gezegenin 1 yılı Dünya’nın 12,8 gününe karşılık geliyor. Bunun da nedeni Gliese 12 b gezegeni kendi gündeş sistemine daha yakın bir mesafede bulunması olarak açıklandı. Bu yakınlık nedeniyle dönüş hızı Dünya’nın dönüş hızından fazla olduğu için gün daha hızlı değişebiliyor. Yine yapılan araştırmaya göre yeni gezegen güneşten aldığı enerji Dünya’dan 1,6 kat daha fazla oluyor.

Gliese 12 b gezegeni için en kritik konu ise bir atmosfere sahip olup olmadığı oluyor. Bu konuda bilim insanları henüz kesin bir bilgiye ulaşamadılar. Ancak bu yönde çalışmalar yapıldığı aktarıldı. Yeni gezegende sulu bir atmosfer olması durumunda yaşama uygun olabileceğini belirten bilim insanları buranın uygun koşullara sahip olması halinde gelecekte insanlığın yeni yaşam yeri olabileceğine dikkat çekiyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.