Güneş pillerinin verimlilik değeri çeşitli elementlerle artırıldı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma ile güneş pillerinin verimliliği, çeşitli metaller kullanılarak yüzde 40 oranında artırıldı.
Güneş pillerinin verimlilik değeri çeşitli elementlerle artırıldı

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Atasoy, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Zübeyde Hanım Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Optisyenlik Programı’nda güneş pillerinin verimliliğini artırmaya yönelik bir çalışmaya imza attı. Güneş pillerinin verimliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Zübeyde Hanım Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Optisyenlik Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Atasoy TÜBİTAK tarafından desteklenen projede dört yıla yakın bir süredir ince film tabanlı güneş pilleri üzerine çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Atasoy, çalışmalar kapsamında şunları söyledi:

“Üniversitemiz Merkezi Araştırma Laboratuvarı Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde güneş hücrelerinin verimini artırmaya yönelik proje geliştiriyoruz. Bu çalışmalar çerçevesinde bakır, çinko, kalay ve selenyum elementlerinin bir araya getirilmesiyle oluşan CZTSe ince film tabanlı güneş pillerinin hücre performansını artırmaya yönelik araştırmalar yapıyoruz. Konuyla ilgili uluslararası saygın dergilerde ve ulusal çapta birçok makale yayımladık. Mangan, germanyum, gümüş gibi malzemelerin yapısal ve opto-elektronik özelliklerini iyileştirerek hücre verimini yüzde 40 seviyesinde artırmayı başardık”

aw215365-04.jpg

“BU ÇALIŞMA GURUR VERİCİ BİR GELİŞME”

Konuyla ilgili açıklama yapan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, enerji ve tarım-gıda ile birlikte nanoteknolojinin üniversitenin öncelikli alanlarından olduğunu belirtti. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nda akademik personel ile araştırmacıların çok önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Rektör Uslu, bu alanda bilimsel çalışmaların ve geliştirilen projelerin üniversite açısından önemli olduğunu kaydetti.

aw215365-05.jpg

Rektör Uslu, yenilenebilir ve alternatif enerji teknolojileri ile enerji verimliliğinin öneminin her geçen gün daha da arttığı günümüzde ince film tabanlı güneş pillerinin verimliliğinin üniversitemizde yürütülen çalışmalarla yüzde 40 artırılması gurur verici bir gelişme olduğuna dikkat çekti. Uslu, Doç. Dr. Yavuz Atasoy hocayı ve ekibini tebrik edip başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.